Yılların vejetaryeni olarak vegan olmak istediğim günler oldu. Yumurta zaten yemem, yoğurtla pek aram yok, peyniri bir şekilde hallederim, sütü çocukluğumdan beri hiç içmem ama peki ya sütlü tatlılar, onlardan nasıl vazgeçebilirim diye düşündüm, durdum. Tabii yıllar geçti, ve şunu gördüm, meğer vazgeçemediğim en kolayıymış. Çünkü Dünya’da henüz bizim ülkemimize ulaşmamış onlarca bitkisel süt varmış. Neyse ki Dünya globalleşti ve artık bitkisel sütler Türkiye’de de marketlerde yerini almaya başladı.

Tayland’da yaşadığım dönemlerde çok kolay vegan bir hayat sürmüştüm. Gerçi ekmeksizlik başlarda zordu ama sonra kendi ekmeğimi yaparak o sorunumu da hallettim. Başlıca içecekleri olan soya sütüne ısındığımı söyleyemem ama hindistan cevizi sütü hem yemeklerde hem de tatlılarda çok kullanışlı ve lezzetli. Fiyatlar da hemen hemen normal sütle aynıydı.

Almanya’da da durum bire iki-üç civarında yani inek sütü 0.6 Euro iken hindistan cevizi/badem sütü 1.2-2 Euro arası. Türkiye için fiyatları kontrol ettiğimde ise maalesef bitkisel sütlerin 35 TL civarı olduğunu gördüm, umarım en kısa zamanda daha alınabilir düzeylere geriler. Neden bu kadar maliyet hesabı yaptım, çünkü tariflerim herkese hitap etsin veya herkesin elinde bir alternatifi olsun istiyorum.

Bu tarifi özellikle çiya pudingin normal inek sütü ile de yapılabilir olduğunu göstermek için verdim. Vegan tarif arayanlar ise Orman Meyveli Çiya Puding tarifinde bitkisel sütle yapılmış tarifi bulabilirler.

Malzemeler;(Vejetaryen tarif)

  • 1 su bardağı inek veya keçi sütü
  • 2 yemek kaşığı çiya tohumu
  • yarım muz/1 küçük yerli muz
  • yarım çay kaşığı tarçın
  • 1 tatlı kaşığı bal (tatlı sevenler için)
  • Arzu edilen meyveler ve kuru yemişler(Hurma, kayısı, badem, fındık, kaju)

Yapılışı;

  • Çiyayı sütle karıştırıp buzdolabına koyun. Dibe çökeceği için ara ara mutlaka karıştırın.
  • Yaklaşık 3 saat sonra tarçın, bal ve muzu karışımınıza ekleyin. Bu işlem hem karışımınızın kıvam almasını hem de aromaların birbirine geçmesini sağlar. Hurmalarınız sertse; süslemek için gerekli miktarını ayırıp, gerisini bu aşamada ekleyebilirsiniz.
  • Bir gece bekletmek çiyaların maksimum genişliğe ulaşmasını sağlar ama vaktiniz yoksa, 6 saat kadar sonra dilediğiniz kuruyemiş ve meyvelerle süsleyip ikram edebilirsiniz.

Ana öğün olacak kadar doyurucu ve besleyici bu tarifi özellikle işyerine veya okula yemek götürmesi gerekenlere tavsiye ederim. Uzun süre tok tutacak muhteşem bir ana/ara öğün olabilir. İçerisine ekleyeceğiniz birkaç kuruyemiş ve meyveyle hem gereken enerjiyi hem de ihtiyacınız olan yağ, protein ve vitaminleri almış olacaksınız. Tatlı olarak verdiği mutluluk da bonus….

Translate »