Sonbaharın gelişini nereden anlarız? Doğanın o şahane pastel renklere bürünmesi ve balkabağının sofralarımıza tekrar girmeye başlamasıyla….

Madem balkabakları o şahane renkleriyle bize gülümsüyor, bizim de balkabaklı nefis tarifler yapma zamanımız gelmiştir.

Balkabağı yüksek lif içerdiği için çok faydalı bir sebze, bu nedenle bebek mamalarında dahi bolca kullanılıyor. Balkabağı çorbası da hem lezzeti, hem sağlıklı oluşuyla bu aylarda hemen her hafta menümüzde yerini alıyor. Kremasız olarak da yapılabilir ama krema farklı bir lezzet katıyor, her ne kadar çorbanın kalorisini artırıyor olsa da….

Türkiye’de balkabağının tek türü mevcut olduğu için balkabağı tipi belirtmemize gerek kalmıyor. Bu kabakların kabuğunu hangi yemekte kullanırsak kullanalım soymak gerekiyor. Neyse ki pazarlarda, marketlerde bunu hazır yapıyorlar, yoksa ne kadar uğraştırıcı olduğunu biliyorum.

Öyle ya da böyle kabağı aldıysanız tarifimize geçebiliriz…

Malzemeler;

  • 250 g balkabağı
  • 1-2 havuç
  • 1 iri beyaz soğan
  • 200 ml krema
  • Tuz, karabiber

Yapılışı;

Balkabağı, havuç, soğanı iri parçalar halinde doğrayın. Bir tencereye alın, üzerlerine yaklaşık 1 litre su, tuz ve karabiberi ekleyerek pişene kadar kaynatın. Piştikten sonra çorbayı blenderdan geçirin. Kısık ateşte tekrar ocağa alıp kremayı ekleyin. Kaynadıktan sonra altını kapatın, servise hazır!

Fırınlanmış krutonlar ve kavrulmuş kabak çekirdeği ile servis edebilirsiniz.

Translate »