Bugün ülkemizde de son zamanlarda özellikle Dukan diyetinden sonra değer kazanan yulafla ilgili çok sık yapılan bir hatayı düzeltebilme umudu ile yazıyorum.

Maalesef Türkiye’de hazır satılan yulaf ezmeleri çoğu kişi tarafından çiğ tüketiliyor. Çiğ tüketmenin birazdan anlatacağım zararları olmakla birlikte yulafın faydalarından da yararlanamıyorsunuz. Bu nedenle henüz Türkçe bloglarda yerini almamış bu yazının pek çok kişiye fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Tahıllar öncesinde belirli işlemlerden geçmezlerse insan vücudunda parçalanamazlar. Nasıl buğday veya çavdarı çiğ tüketmiyorsak yulafı da aynı şekilde çiğ tüketmemeliyiz. Çiğ tüketilen yulaf tüm tohumlar gibi vücudumuzdan sindirilmeden atılır. Bunu da içeriğindeki fitik asite borçludur. Fitik asit sindirim enzimlerini bloke ettiği gibi, aynı zamanda demir, çinko, kalsiyum gibi vücudumuz için önemli minerallerin emilimini de engeller. Yeterince su ile alınmazsa da beklenilenin tam aksine kabızlığa neden olabilir.

Peki tüm bu zararlı etkilerden kurtulmak için ne yapmamız gereklidir?

Çiğ yulafı en az 12 saat(gece boyunca) asidik bir sıvının içinde bekletmek gerekir. Bu asidik sıvı süt, meyve suyu veya içine birkaç damla limon veya sirke damlatılmış su olabilir. İdeali 24 saat veya daha uzun bekletmektir. Yulaftan en güzel şekilde faydalanabilmenin yolu budur.

Çiğ tüketilirse ne olur?

En baştan zararlarını anlatmış olsam da kronik bir yulaf yiyicisi değilseniz ara ara yediğiniz çiğ yulafın yukarıda yazdığım etkileri vücudunuz için farkedilir düzeyde olmaz. Ama gerçek şu ki vücudumuza yarar sağlamayacak bir besini hem de lezzetsiz bir şekilde vücudumuza almanın herhangi bir gerekçesi de yok.(Türkiye’de yulaflı kahvaltının sevilmemesinin en önemli sebebi de bu aslında)

Gece boyu bekletilen yulaf süzülmeli midir?

Hayır, zaten tıpkı chia gibi yulaf da bekledikçe su/sütü emecek ve lapa kıvamına gelecektir. Bu nedenle beklettiğiniz zaman sabaha süzecek birşey kalmayacaktır ama halen suyu varsa süzmenize gerek yok.

Yulaf Pişirilirse Ne olur?

Yukarıda anlattığım gibi yulafı fitik asitten arındırmak için pişirme yöntemi de kullanılabilir. Yulafı yine su veya süt yardımıyla orta ısıda pişirirsek de yine fitik asitten uzaklaştırmış oluruz.

Yulaf nasıl pişirilir öğrenmek için buraya tıklayınız.

Gece Boyu bekletmek mi? Pişirmek mi?

Sanırım bu yazıdan çıkan en önemli soru pişirmeli miyiz, yoksa 24 saat bekletmeli miyiz?

Yapılan araştırmalar göstermiş ki yulafın faydaları pişirilme esnasında bir miktar azalmakta. (Yulafın faydalarını öğrenmek için buraya tıklayınız)

Bu nedenle yulaftan tam anlamıyla faydalanabilmek için en geçerli yöntem 24 saat ya da en az 1 gece bekletme yöntemi. Ama vaktiniz yoksa, 1 gece önce hazırlamayı unuttuysanız yapmanız gereken çiğ yemek yerine pişirmek olmalı.

Peki hangi yulaf?

Yulaflar yurtdışında pek çok şekillerde satılıyor. Bunlardan Türkiye’de en çok satılan cinsi rolled oats(yani yuvarlak olanları) ve steel cut oats tercih etmemiz gereken yulaf türlerinden. Bunun dışında piyasada önceden buharlanmış ve hazır yulaflar bulunmakta. Bunlar öncesinde işlemlerden geçirilmiş ve yemeye hazır yulaflar fakat her ne kadar pratik görünseler de ne kadar işlem görmüş besin, o kadar az fayda diyerek bu yulaflardan uzaklaşmak gerekir.

rolled oats- steel cut oats

Umarım bu yazımda kafanızdaki tüm soruların cevaplarını bulmuşsunuzdur. Diğer sorularınız için ilgili yazılarımı okumayı unutmayın.

Sağlıklı kalın.

Translate »