Son zamanlarda satın aldığımız hazır ürünlere büyük güven kaybı olduğu için önce organik ürünlere yöneldik, sonra bunu bir adım daha ileriye taşıyarak eski günlerdeki gibi herşeyi evde yapar olduk. Peynir çoğunlukla evde sık yapılan ürünler arasında değil, genellikle yoğurt tutmayınca veya süt ekşiyince peynire dönüşüyor evlerde.

Lor peyniri genelde sadece ucuz olduğu için poğaça- börek yapımında tercih edilen bir peynir olsa da aslında peynirler arasında en sağlıklı olanlarından birisi.

Lor; diğer peynirlere göre daha düşük kalorili ve daha yüksek protein içeriği olmasından dolayı benim sık tercih ettiğim bir peynir. Tadı herkes tarafından sevilmese de çeşitli baharatlarla veya zeytinyağıyla tatlandırmak da mümkün. Üstelik tuzsuz bir peynir olduğu için tuzsuz diyet yapması gerekenler için de gayet uygun bir besin kaynağı. Lor peynirini inek sütünden yapabileceğiniz gibi keçi sütünden de yapabilirsiniz.

Peynir yapımında en uygun süt çiğ organik süttür ama çevrenizde alabileceğiniz güvenli bir yer yoksa günlük süt veya pastorize süt de kullanabilirsiniz.

1 lt sütten ortalama 100-120 g lor peyniri çıkıyor. Tabii ki sütünüzün kalitesine göre miktar artıp azalabilir. Kalabalık bir aileniz varsa miktarı ihtiyacınıza göre artırabilirsiniz.

Malzemeler;

  • 1 litre süt
  • 1 küçük limon suyu(3-4 çorba kaşığı)
  • Tuz, kekik, çörek otu, karabiber topları

Yapılışı;

Sütü bir tencerede ocağa alın, kaynayana kadar bekleyin. Kaynadıktan sonra limon suyunu ekleyip bir kaç dakika kadar daha tahta kaşıkla karıştırın. Süt kesilmeye ve topaklanmaya başlayacaktır. İyice kesildikten sonra peyniri varsa peynir kesesi veya tülbente boşaltın.

Zaten ilk aşamada peynir altı suyu saf bir şekilde kendini bırakacaktır. Peynir suyunu süzerken dilerseniz tuzunu ekleyebilirsiniz. İyice süzüldükten sonra peyniri saklayacağınız kaba aktarın. Bu aşamada tatlandırmak için kekik, karabiber, kırmızı biber veya çörek otu ekleyebilirsiniz.

Lor peynirinizi kahvaltıda, börek, poğaça yapımında veya salatalarda tüketebilirsiniz.

Translate »