Yaz geliyor bazı evlerde dondurma mevsimi çoktan açılmıştır. Paylarla, keklerle ya da sütlü tatlılarla servis edilen dondurmanın üstüne karamel sos ne kadar da yakışıyor değil mi? Siz de paketlenmiş ürünlerden ve binlerce koruyucudan uzak duranlardansanız ama bir taraftan da kıvam endişesi nedeniyle bir türlü cesaret edemediyseniz bu çok pratik, herkesin kolaylıkla yapacağı ve tek kullanımlık karamel sos tarifim sizinle….

Karamel sos yapmanın pek çok metodu vardır, akide şekeri yapar gibi sadece şeker ve su ile de yapabilirsiniz, krema, süt veya tereyağı ile de… Hemen hepsini denemiş biri olarak benim en sevdiğim tarif bu, birincisi tereyağı güzel bir koku ve aroma veriyor, ikincisi de donma yapmadığından her seferinde tekrar eritme derdi olmuyor. Tadı nasıl olacak diye merak edenlere Toffifee çikolatanın karameli kadar lezzetli diyebilirim. Ben bu sosu yerken tam anlamıyla o tadı alıyorum. Çok pratik olması sebebiyle de genelde saklama ihtiyacı duymuyor, ihtiyacım olduğunda yenisini yapıyorum, bu nedenle de ölçülerim çok az. Ama artması durumunda kapalı bir kavanozda 10 güne kadar tazeliğini koruyacaktır.

Ölçüler ortalama 6-8 dondurma süsleyecek kadar karamel sos içindir. İhtiyacınıza göre artırıp azaltabilirsiniz.

Malzemeler;

  • 2 yemek kaşığı esmer şeker
  • 10 g tereyağ(2/3 yemek kaşığı)
  • 1/4 su bardağı süt
  • bir fiske tuz

Yapılışı;

Tereyağıyla şekeri orta ateşte karıştırmadan eritin. Erirken üzerine bir fiske tuz ekleyin. Eridikten sonra sütü de ekleyin ve yüksek ateşte kaynatın. Kıvam almaya başladığında ateşten alın ve sosluğunuza doldurun.

Artık bir karamel ustasısınız!

Translate »