Sizlere bugün muhteşem dokusuyla çok lezzetli, tatlı krizinizi tek bir kaşıkta çözecek muhteşem bir sufle tarifi vereceğim fakat önce biraz suflenin özgeçmişinden bahsetmek istiyorum.

Sufle; bilindiği gibi anavatanı Fransa olan bir tatlı. Sözlük anlamı şişirilmiş, kabartılmış olan bu yiyecek 18. yy’ın başlarında bulunmuş. Fakat popularitesini 19. yy başlarında Fransız aşçı Marie-Antonie Careme ile kazanmış.

Sufle ülkemizde sadece tatlı olarak tüketilse de, aslında ana yemek olarak da deniz ürünleri-peynir- et-sebze ile de yapılabiliyor. Tuzlu tüketildiğinde beşamel sos veya bir sebze püresi, tatlı olarak yapılacaksa da pastane kreması kullanılır. Türkiye’de sufle genellikle lava/volcano kek olarak sunuluyor olsa da gerçek sufle yapısını yumurtadan aldığı için beklenilen formu köpük köpük bir kek olmasıdır. Fırından çıkarıldığında son derece heybetli olan görünümü kısa süre içinde söner. Ona bu görünümü yumurta beyazı sağlar.

Yumurta beyazının protein yapısı çırpıldıkça içine hava hapsedip açılıyor. Böylece giderek daha kabaran ve büyüyen bir karışımınız oluyor. Bu nedenle suflede en önemli nokta yumurta beyazlarını iyi kabartmak. Burada da dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var.

 1. Taze yumurta kullanmak
 2. Oda sıcaklığında yumurta kullanmak
 3. Beyazlarla sarıları iyi ayırmak
 4. Geniş, cam bir kap kullanmak
 5. Yumurta beyazlarını karışıma gruplar halinde ve yavaşça yedirmek
 6. Fazla karıştırmamak
 7. Karıştırdıktan sonra fazla beklemeden fırına vermek

1 yumurta beyazı ortalama 125 g karışımı kabartır. Benim bugün vereceğim tarif sufle kabınızın büyüklüğüne göre 2-3 kişilik. Resimdeki kaplarım devasa büyüklükte olduğu için ancak 2 adet çıktı ama tatlı aşığı ben bile bir tanesini bitiremedim.

Ha, hemen belirteyim bu tarif; yukarıda bahsettiğim gerçek Fransız suflesi tarifi değil. Bugünki tarif gluten ve süt ürünleri içermediği için, bu ürünlere hassasiyeti olan kişilerin de gönül rahatlığıyla tercih edebileceği, üstelik çok pratik, sadece 4 malzemeli ve çikolata seven herkesin damak tadına uyacak lezzetli mi lezzetli bir tarif…

Malzemeler;

 • 150 g bitter çikolata (120 g tarifte kullanılacak)
 • 3+1 yemek kaşığı şeker
 • 20+5 g tereyağ
 • 2 yumurta

Yapılışı;

 1. Öncelikle bir tencereye yarıya kadar su doldurup, ocağa alın ve orta ateşte suyu kaynatmaya başlayın. Üzerine bir cam kase yerleştirin. (Kasenin tabanı suya değmeyecek)
 2. Kasenin içine kırılmış 120 g bitter çikolata ve 20 g tereyağını ekleyerek, ara ara karıştırın, işleme çikolatalar iyice eriyene kadar devam edin. Eriyince kaseyi tezgaha alarak soğuması için bekleyin.
 3. Bu sırada sufle kaplarınızı tereyağı ile yağlayın. Pasta fırçanız yardımıyla kenarlarına yukarıya doğru yollar çizin. (fırçayı aşağıdan yukarıya doğru hareket ettirerek)
 4. Kabın birine bir yemek kaşığı şekeri ekleyin. Kabı döndürerek tabanının ve kenarlarının iyice şekerle kaplanmasını sağlayın. Artan şekeri diğer kaba da dökerek her ikisine aynı işlemi uygulayın.
 5. Bu arada fırınınızı 180 derecede ısıtmaya başlayın.
 6. Yumurtaların sarısını beyazlarından ayırın. Beyazları geniş cam bir kapta iyice çırpın. Çırpma esnasında yavaş yavaş 3 yemek kaşığı şekeri de ekleyin. Kaseyi ters çevirdiğinizde hareket yoksa yeterince kabarmış demektir.
 7. Ilımış çikolatalara önce yumurta sarılarını ekleyip güzelce karıştırın.
 8. Daha sonra yumurta beyazını 2-3 seferde ekleyerek tabandan yukarıya doğru köpüklerini söndürmeden yavaşça karıştırın.
 9. Hazır olan karışımı kalıplara paylaştırın. Kapları sonuna kadar doldurmayın. Mutlaka 1 parmak kadar boşluk bırakın. Kaptan kabarmış bir görünüm istemiyorsanız yarıya kadar da doldurabilirsiniz.
 10. Kalan 30 g çikolatınızı bölüp kapların ortasına yerleştirin. (Zevkinize göre sütlü veya bitter veya daha fazla miktarda kullanabilirsiniz.
 11. 180 derece fırında 10-11 dakika pişirin. İyice kabarmalı ve üstü hafif çatlamalı.
 12. Fırından çıkarır çıkarmaz servis edin.
 13. Servis için genellikle önerilen üzerine pudra şekeri serpip ortasını açarak bir miktar krema ileva etmektir. Krema yerine krem şanti de kullanabilirsiniz.
 14. Yine yanında dondurma veya kırmızı meyveler ile de servis edebilirsiniz.
 15. Çikolataya doyacağınız bu nefis tariften keyif almanız dileğiyle.
Translate »